| |

postheadericon ZMIANY CYTOLOGICZNE

Estrogeny mają także wpływ na gruczoły kanału szyjki macicy, Tworzenie i wydzielanie śluzu (jego ilość i jakość) zależy od fazy cyklu miesiączkowego. W wyniku działania estradiolu, w późnej fazie folikularnej śluz jest wodnisty, obfity, ciągliwy i krystalizuje w formie paproci. Jest on łatwo przepuszczalny dla plemników. Po owulacji śluz staje się lepki, co jest wynikiem działania progesteronu. Zmiany w śluzie szyjkowym są użyteczną wskazówką kliniczną dotyczącą czynności jajników. Bezpośrednia rola estrogenów w implantacji i zagnieżdżeniu zapłodnionego jaja u kobiety jest nadal niewyjaśniona,

W jajowodach pod wpływem estrogenów rozwija się nabłonek rzęskowy. Estrogeny zapewniają również ich kurczliwość, co ułatwia transport zapłodnionego jaja.

Nabłonek pochwowy, składający się z komórek powierzchniowych, pośrednich, przypodstawnych i podstawnych, ma zdolność złusz- czania. Proporcje w złuszczonych komórkach zależą od stanu hormonalnego kobiety. Estradiol powoduje zwiększenie odsetka komórek powierzchniowych, wpływa na ich kwasochlonność i kariopiknozę (caryopycnosis). Progesteron wpływa na zwiększenie liczby komórek pośrednich i podstawnych oraz powoduje ich tzw. zwijanie (folding).

Powyższe zmiany cytologiczne są wykorzystywane w tzw. badaniu cy- tohormonalnym, które jest cenną wskazówką w praktyce klinicznej. Estrogeny wpływają na rozwój gruczołów sutkowych w różnych okresach życia kobiety.

Pod wpływem estrogenów i progesteronu rozwija się tkanka gruczołowa

U noworodka sutki mają brodawki i mniej lub bardziej wyczuwalną tkankę gruczołową. Pod wpływem estrogenów matki następuje wyraźne obrzmienie sutków, które zanika w 2-3 tygodniu życia. W pojedynczych przypadkach pojawia się mleczna wydzielina.

W okresie tzw. ciszy hormonalnej u dziewczynki sutki są płaskie, bez wyczuwalnej tkanki gruczołowej, a brodawka jest słabo zabarwiona. Dopiero w okresie dojrzewania dochodzi do rozwoju wtórnych cech płciowych i następuje rozwój sutka.

Pod wpływem estrogenów i progesteronu rozwija się tkanka gruczołowa. Estrogeny pobudzają głównie rozwój przewodów wyprowadzających, progesteron zaś wzrost pęcherzyków i zrazików. Do wydzielania mleka niezbędne jest prawidłowe działanie hormonów przedniego płata przysadki – prolaktyny i hormonu wzrostu.

W czasie ciąży gruczoły sutkowe powiększają się i dochodzi do znacznego rozwoju pęcherzyków. Wraz z wydaleniem łożyska zmniejsza się duże stężenie hormonów steroidowych – progesteronu i estrogenów, co prowadzi do wydzielania prolaktyny – iw rezultacie do zapoczątkowania wytwarzania mleka. Niedomoga jajnikowa powoduje niedorozwój sutków. Systematyczne podawanie estrogenów w tych przypadkach, również miejscowe w postaci maści, daje dość dobre efekty.

Estrogeny wpływają na zwiększenie przepuszczalności naczyń włosowatych

Nadmierny rozwój sutków zdarza się niekiedy w okresie pokwitania i dotyczy zarówno tkanki gruczołowej, jak i tłuszczowej. Niekiedy powiększenie to jest bardzo znaczne. Przyczyna tej patologii nie jest wyjaśniona. Istnieją przypuszczenia, że za ten stan odpowiedzialne są hormony steroidowe i wzmożone wydzielanie prolaktyny. Jednakże w większości przypadków nie stwierdzono, aby stężenie estrogenów i prolaktyny odbiegało od normy. Leczenie ogranicza się do operacji plastycznej sutków.

Wpływ estrogenów na inne narządy i procesy metaboliczne. Estrogeny wpływają na zwiększenie przepuszczalności naczyń włosowatych oraz powodują niewielkie zatrzymywanie jonów Na+ i wody. Poza tym estrogeny dzięki zwiększeniu ilości białek w utkaniu kości zapobiegają osteoporozie, U dziewczynek proces przedwczesnego dojrzewania, a więc pojawienie się działania estrogenów, może spowodować przedwczesne kostnienie chrząstek nasad kości długich.

Działanie estrogenów polega ponadto na zwiększeniu stężenia globulin przeznaczonych do transportu hormonów gruczołu tarczowego i kory nadnerczy. Estrogeny mają także zdolność modyfikacji krzywej glikemi- cznej. Powodują one hiperglikemię, która w warunkach fizjologicznych zostaje wyrównana dzięki zwiększeniu wydzielania insuliny. Estrogeny zmniejszają stężenie (ł-lipoprotein i cholesterolu, zwiększają natomiast stężenie a-lipoprotein.

W działaniu estrogenów istotny jest również wpływ na niektóre czynniki krzepnięcia i fibrynolizę. Między innymi zwiększają stężenie pro- trombiny, zwiększają zdolność adhezyjną krwinek płytkowych, a przede wszystkim powodują obniżenie aktywności antytrombiny III.

Losowe Cytaty

Nie rusza się trzcina bez wiatru. Przysłowie ludowe
Stój twardo przy swoim i bądź wytrwały. Horacy
Stara miłość nie rdzewieje.
Wierność psa zależy niekiedy od wytrzymałości smyczy. Wiesław Trzaskalski

Komentarz