| |

postheadericon ZMIANY CYTOLOGICZNE

Estrogeny mają także wpływ na gruczoły kanału szyjki macicy, Tworzenie i wydzielanie śluzu (jego ilość i jakość) zależy od fazy cyklu miesiączkowego. W wyniku działania estradiolu, w późnej fazie folikularnej śluz jest wodnisty, obfity, ciągliwy i krystalizuje w formie paproci. Jest on łatwo przepuszczalny dla plemników. Po owulacji śluz staje się lepki, co jest wynikiem działania progesteronu. Zmiany w śluzie szyjkowym są użyteczną wskazówką kliniczną dotyczącą czynności jajników. Bezpośrednia rola estrogenów w implantacji i zagnieżdżeniu zapłodnionego jaja u kobiety jest nadal niewyjaśniona,

W jajowodach pod wpływem estrogenów rozwija się nabłonek rzęskowy. Estrogeny zapewniają również ich kurczliwość, co ułatwia transport zapłodnionego jaja.

Nabłonek pochwowy, składający się z komórek powierzchniowych, pośrednich, przypodstawnych i podstawnych, ma zdolność złusz- czania. Proporcje w złuszczonych komórkach zależą od stanu hormonalnego kobiety. Estradiol powoduje zwiększenie odsetka komórek powierzchniowych, wpływa na ich kwasochlonność i kariopiknozę (caryopycnosis). Progesteron wpływa na zwiększenie liczby komórek pośrednich i podstawnych oraz powoduje ich tzw. zwijanie (folding).

Powyższe zmiany cytologiczne są wykorzystywane w tzw. badaniu cy- tohormonalnym, które jest cenną wskazówką w praktyce klinicznej. Estrogeny wpływają na rozwój gruczołów sutkowych w różnych okresach życia kobiety.

Pod wpływem estrogenów i progesteronu rozwija się tkanka gruczołowa

U noworodka sutki mają brodawki i mniej lub bardziej wyczuwalną tkankę gruczołową. Pod wpływem estrogenów matki następuje wyraźne obrzmienie sutków, które zanika w 2-3 tygodniu życia. W pojedynczych przypadkach pojawia się mleczna wydzielina.

W okresie tzw. ciszy hormonalnej u dziewczynki sutki są płaskie, bez wyczuwalnej tkanki gruczołowej, a brodawka jest słabo zabarwiona. Dopiero w okresie dojrzewania dochodzi do rozwoju wtórnych cech płciowych i następuje rozwój sutka.

Pod wpływem estrogenów i progesteronu rozwija się tkanka gruczołowa. Estrogeny pobudzają głównie rozwój przewodów wyprowadzających, progesteron zaś wzrost pęcherzyków i zrazików. Do wydzielania mleka niezbędne jest prawidłowe działanie hormonów przedniego płata przysadki – prolaktyny i hormonu wzrostu.

W czasie ciąży gruczoły sutkowe powiększają się i dochodzi do znacznego rozwoju pęcherzyków. Wraz z wydaleniem łożyska zmniejsza się duże stężenie hormonów steroidowych – progesteronu i estrogenów, co prowadzi do wydzielania prolaktyny – iw rezultacie do zapoczątkowania wytwarzania mleka. Niedomoga jajnikowa powoduje niedorozwój sutków. Systematyczne podawanie estrogenów w tych przypadkach, również miejscowe w postaci maści, daje dość dobre efekty.

Estrogeny wpływają na zwiększenie przepuszczalności naczyń włosowatych

Nadmierny rozwój sutków zdarza się niekiedy w okresie pokwitania i dotyczy zarówno tkanki gruczołowej, jak i tłuszczowej. Niekiedy powiększenie to jest bardzo znaczne. Przyczyna tej patologii nie jest wyjaśniona. Istnieją przypuszczenia, że za ten stan odpowiedzialne są hormony steroidowe i wzmożone wydzielanie prolaktyny. Jednakże w większości przypadków nie stwierdzono, aby stężenie estrogenów i prolaktyny odbiegało od normy. Leczenie ogranicza się do operacji plastycznej sutków.

Wpływ estrogenów na inne narządy i procesy metaboliczne. Estrogeny wpływają na zwiększenie przepuszczalności naczyń włosowatych oraz powodują niewielkie zatrzymywanie jonów Na+ i wody. Poza tym estrogeny dzięki zwiększeniu ilości białek w utkaniu kości zapobiegają osteoporozie, U dziewczynek proces przedwczesnego dojrzewania, a więc pojawienie się działania estrogenów, może spowodować przedwczesne kostnienie chrząstek nasad kości długich.

Działanie estrogenów polega ponadto na zwiększeniu stężenia globulin przeznaczonych do transportu hormonów gruczołu tarczowego i kory nadnerczy. Estrogeny mają także zdolność modyfikacji krzywej glikemi- cznej. Powodują one hiperglikemię, która w warunkach fizjologicznych zostaje wyrównana dzięki zwiększeniu wydzielania insuliny. Estrogeny zmniejszają stężenie (ł-lipoprotein i cholesterolu, zwiększają natomiast stężenie a-lipoprotein.

W działaniu estrogenów istotny jest również wpływ na niektóre czynniki krzepnięcia i fibrynolizę. Między innymi zwiększają stężenie pro- trombiny, zwiększają zdolność adhezyjną krwinek płytkowych, a przede wszystkim powodują obniżenie aktywności antytrombiny III.

Losowe Cytaty

Nie odkładaj nigdy do jutra tego, co możesz wypić dzisiaj. Julian Tuwim
Wspaniale być skromnym, gdy się jest wielkim. Wolter
Świat obfituje w głupców jak drzewo w liście. George Bernard Shaw
Nie ma programu bez błędów, poprawianie programów polega na zastępowanie starych błędów nowymi. Im nowszy błąd tym bardziej dokuczliwy. Prawa Murphy'ego

Komentarz