| |

postheadericon Wzrost krwiaków przewodu płciowego

Wzrost krwiaków przewodu płciowego w następstwie jego zarośnięcia – przy zachowanej czynności jajników-jest zależny od ilości krwi, która wydobywa się podczas każdej miesiączki. Jeśli ilość ta jest niewielka, objawy kliniczne schorzenia mogą uwydatniać się dopiero później, w następnych cyklach miesięcznych. Ponieważ z reguły schorzenie to występuje między 14-18 rokiem życia u dziewczynek, opisane wyżej przypadłości mogą w takich przypadkach ujawniać się dopiero około siedemnastego lub osiemnastego roku życia. Dopiero w tym okresie otoczenie zaczyna zwracać na nie uwagę. W razie szybkiego gromadzenia się krwi bóle wystąpią znacznie wcześniej, a charakterystyczna ich okresowość i brak odpływu miesięcznego skłonią do zasięgnięcia porady lekarskiej wkrótce po wystąpieniu pokwitania.

Napadom bólów odpowiadających utajonej miesiączce odpowiada niekiedy okresowe podniesienie się ciepłoty ciała, co może nawet stać się powodem mylnego przyjęcia ich za napady spowodowane procesami zapalnymi {np. zapaleniem ślepej kiszki).

Jeśli wzrost krwiaka trwa przez czas dłuższy, guz wypełnia dużą przestrzeń w miednicy, podnosi się ku górze, nawet do pępka, i wypukła się poprzez powłoki brzuszne. Powiększenie się rozmiarów brzucha musi wówczas nasunąć podejrzenie co do zmian patologicznych w tej okolicy, nawet gdyby objawy towarzyszące powolnemu wzrostowi krwiaka przewodu płciowego nie były burzliwe i nawet gdyby istniała dążność do lekceważenia ich i tłumaczenia w sposób bezkrytyczny.

O niebezpieczeństwie, jakie w takich przypadkach zagraża chorej, decyduje jednak nie tyle wielkość guza i burzliwość objawów towarzyszących jego wzrostowi, ale zajęcie przez krwiak jajowodów. Bez względu bowiem na to, czy nastąpi ostatecznie samoistne pęknięcie guza na zewnątrz lub do jamy brzusznej, czy też otwarcie go za pomocą zabiegu operacyjnego zajęcie jajowodów przez proces chorobowy umożliwia przeniesienie się ewentualnego zakażenia do jamy otrzewnowej.

W przypadkach otwarcia drogi odpływu dla krwi nagromadzonej tylko w pochwie i w macicy, możliwość przeniesienia się zakażenia w postaci procesu wstępującego na jajowody i do jamy brzusznej jest o wiele mniejsza. Bardzo często (atresia hymenalis), jeśli miejsce zamknięcia jest łatwo dostępne, a przeszkoda istnieje na małej przestrzeni, zabieg operacyjny nie budzi zastrzeżeń.

Samoistne wyleczenie krwiaków przewodu płciowego jest rzadkie, ale możliwe. Pęknięcie guza jajowodowego lub macicznego do jamy brzusznej może stać się jednak powodem krwotoku lub zakażenia (jeśli do krwiaka dostały się w jakiś sposób zarazki) i doprowadzić nawet do śmierci. Jeżeli przegroda uniemożliwiająca odpływ krwi pęknie na zewnątrz, istnieją możliwości samoistnego wyleczenia mogą jednak wystąpić powikłania.

Losowe Cytaty

Wielki poeta jest nadzwyczaj niepoetycznym stworzeniem. Oscar Wilde (1854-1900)
Nie kładzie się człowieka na katafalku, ze świecami i liliami dookoła, gdy się uważa, że biedaka trochę boli głowa i powinien zdrzemnąć się przez pół godzinki. Terry Pratchett: Kosiarz
Przyjemność dojrzewa tylko wtedy, gdy się ją pamięta. Ty, Hman, mówisz tak, jakby przyjemność była jedną rzeczą, a pamięć inną. A to jest jedna rzecz. (. . . ) To, co nazywasz pamiętaniem, jest ostatnią częścią przyjemności (. . . ). Kiedy się spotkaliśmy, ty i ja, spotkanie to było bardzo krótkie, było niczym. Teraz, kiedy je wspominamy, stało się czymś. Ale wciąż niewiele o nim wiemy. To, czym się stanie kiedy będę je wspominał kładąc się, by umrzeć, czym stanie się przez te wszystkie dni od dzisiaj; to jest nasze prawdziwe spotkanie. Tamto jest tylko początkiem. Clive Staples Lewis (ur. 1898) - Z milczącej planety
Zawsze, kiedy wydaje ci się, że będzie dobrze - kompletnie się mylisz. Zawsze, kiedy wydaje ci się, że będzie źle też się mylisz - będzie jeszcze gorzej. Prawa Murphy'ego

Komentarz