| |

postheadericon Poczucie własnej woli

Poczucie własnej woli zaczyna kształtować się u dziecka najczęściej około 18 miesiąca życia. Około 3 r. życia zaczyna się tzw. pierwszy okres przekory. Okres ten sprawia wiele kłopotu rodzicom, gdyż dzieci w tym czasie chcą przeprowadzać swoje decyzje samodzielnie i w sposób dość bezwzględny (co naraża je na konflikt’ z otoczeniem), jednakże objawy te należy uważać za normalne. W tym samym okresie zaznacza się też poczucie własności.

W 3—5 r. życia rozwija się u dziecka skłonność do fantazjowania i zabaw iluzyjnych, które często zadziwiają dorosłych. Objawia się to nadawaniem przedmiotom umownych znaczeń (np. krzesło jest raz lokomotywą, raz koniem), zmyślaniem nieprawdziwych zdarzeń, chętnym słuchaniem opowiadań o zdarzeniach fikcyjnych (bajki). Te zmyślenia przeżywają dzieci bardzo głęboko, głębiej nawet niż rzeczywiste zdarzenia świata otaczającego. Nadmierny i sztuczny rozwój fan-tazji przy współdziałaniu otoczenia (tzw. straszne bajki, filmy) łatwo prowadzi w tym okresie do przeciążenia układu nerwowego i stanów lękowych.

Losowe Cytaty

Słowami świadczyć miłość, to nie miłość Sofokles (496 - 406 p. n. e). . (496 - 406 p. n. e)
Nie szkodź sobie samemu, chcąc błyszczeć wśród ludzi. św. Bazyli Wielki
Nie tylko człowiek ma być Boży, nie tylko rodzina ma być Boża, Bożym ma być także naród. Stefan kard. Wyszyński (1901 - 1981)
Większość ludzi potrzebuje więcej miłości, niż na nią zasługuje. Marie von Ebner-Eschenbach (1830-1916)

Komentarz