| |

postheadericon Ośrodek wydzielania tonicznego

Przenoszenie informacji i kierowanie czynnościami gonadotropowymi przysadki odbywa się pod wpływem podwzgórzowej neurosekrecji gonadoliberyny (Gn-RH, Gonadotropin Releasing Hormone), Jest to dekapep- tyd, wpływający przede wszystkim na zwiększenie wydzielania lutropi- ny (LH) w przysadce zdrowych ludzi oraz – nieco słabiej – wydzielania folitropiny (FSH). Dlatego też zwykle oznacza się ją przy pomocy skrótu LHRH (LH Releasing Hormone, luliberyna). Niektórzy autorzy przypuszczają, że FSH posiada swój własny hormon uwalniający, FSH-RH (Wollesen i wsp., 1976), jednakże dotychczas nie udowodniono istnienia takiego hormonu uwalniającego, a możliwość jego występowania nie jest obecnie uznawana.

Ośrodek wydzielania tonicznego jest położony za ośrodkiem wydzielania cyklicznego w okolicy jądra brzuszno-przyśrodkowego (Cajala), a wydzielanie gonadoliberyny jest regulowane przede wszystkim przez ujemne sprzężenie zwrotne z hormonami sterydowymi gruczołów płciowych. Podwyższenie poziomu hormonów sterydowych powoduje obniżenie sekrecji gonadoliberyny. Ośrodek cykliczny funkcjonuje jedynie u samic i osobników, u których podawaniem androgenów w okresie prenatalnym lub wczesno postnatalnym nie powstrzymano zaprogramowania tego ośrodka. Prawidłowym sygnałem przedowulacyjnego podwyższenia poziomu lutropiny u kobiet jest podwyższenie poziomu estradiolu i jednoczesne nieznaczne wzmożenie sekrecji progesteronu przez ziarniste komórki jajnika, W tym przypadku progesteron obniża poziom wrażliwości ośrodka podwzgórzowego na estrogeny (Odęli i Swerdloff, 1975). Podwyższenie poziomu gonadoliberyny i lutropiny, jako konsekwencja podwyższenia się poziomu estrogenów, jest przykładem dodatniego sprzężenia zwrotnego, typowego dla cyklu kobiecego. Występuje ono jednak także w zespole Klinefeltera oraz u mężczyzn z tak zwanym zespołem samych komórek Sertolego, U kobiet, powstałe z pęcherzyka Graafa ciałko żółte, po owulacyjnym szczycie wydzielania lutropiny i folitropiny, staje się źródłem wielkiej ilości progesteronu i estradiolu. Oba te hormony przez ujemne sprzężenie zwrotne hamują sekrecję LHRH (Odęli, 1978).

Losowe Cytaty

O przyszłości należy myśleć, lecz nie trzeba się o nią martwić.
Większość z nas przechodzi przez życie nie zastanawiając się nawet jak naprawdę mogłoby wyglądać nasze życie gdybyśmy tylko zapragnęli być szczęśliwi. .
Widział wszystkie te postacie i twarze w tysiącach wzajemnych związków. . . nowo narodzone. Każda była śmiertelnym, namiętnym i bolesnym przykładem wszystkiego, co jest przemijające. A jednak żadna z nich nie umarła, tylko zmieniała się, nieprzerwanie rodząc się ponownie z nową twarzą. Jedynie czas stał pomiędzy nimi. Hermann Hesse (1877-1962, laureat Nobla) - "Siddhartha"
Nic nie wzbudza we mnie takiego podziwu jak praca ludzka. Mogę się jej przyglądać godzinami. Jerome Klapka Jerome

Komentarz