| |

postheadericon Objawy wywoływane przez tyłozgięcie macicy

Czynnikiem ułatwiającym tyłozgięcie trzonu w połogu jest słabe zwijanie się macicy, która wobec tego przez dłuższy czas jest cięższa i w warunkach opisanych może często opadać do jamy Douglasa. Podobnie oddziaływać będą – poza połogiem – guzy rozwijające się w trzonie macicy.

Czynnikiem, który decyduje bezpośrednio o tyłozgięciu macicy, jest utrzymujący się przez czas dłuższy lub też powtarzający się wielokrotnie (podczas wysiłków fizycznych) wzrost ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej wskutek działania tłoczni brzusznej. Bez uprzedniego rozluźnienia więzadeł i połączeń łączr.otkar.kowych, w szczególności więzadeł krzyżowo-macicznych, do ustalenia się tyłozgięcia macicy jednak nie dojdzie.

Wzrost ciśnienia w jamie brzusznej bywa następstwem nie tylko działania tłoczni brzusznej. Może on ujawnić się także w razie istnienia wielkiego guza w jamie brzusznej lub nagromadzenia się dużej ilości wolnego płynu w jamie otrzewnej.

Nie ulega wątpliwości, że tyłozgięcie i tyłopochylenie macicy mogą być wadami wrodzonymi. Przypadki takie zdarzają się jednak niezbyt często i to raczej, gdy chodzi o wrodzone tyłopochylenie macicy. Równie rzadko występuje tyłozgięcie w następstwie urazu przesuwającego nagle trzon macicy do tyłu i powodującego jego załamanie się w tył. Niektórzy badacze przeczą jednak możliwości powstania tyłozgięcia urazowego.

Objawy. Objawy, jakie wywołuje tyłozgięcie macicy, zależą od warunków obniczych. W niektórych przypadkach tego rodzaju przemieszczenie macicy ie wywołuje żadnych objawów i nie wymaga żadnego leczenia. W zasadzie objawy ylozgięcia występują dopiero wtedy, gdy jednocześnie istnieją pewne powikłania.Obniżenie się macicy jest podobnie jak tyłozgięcie częstym następstwem prze- ytego porodu. Tym się tłumaczy częste występowanie obu tych zmian obok siebie.

Do obniżenia się jajników (a także i jajowodów) dochodzi wskutek pociągania ch ku tyłowi i ku dołowi przez tyłozgięty trzon macicy. Może się zdarzyć, że ba jajniki znajdą się w końcu na dnie jamy Douglasa, a nawet pod tyłozgiętym rzonem.

Losowe Cytaty

Nie polegaj na uczuciach kobiety, choćbyś z nią miał siedmioro dzieci. Japońskie
Życie jest przygodą dla odważnych - albo niczym. Hellen Keller
Ze wszystkich stworzeń na świecie jeden tylko człowiek umie się śmiać, choć właśnie on ma do tego najmniej powodów. Ernest Hemingway
Świat Amerykanina jest tak wielki, jak jego gazeta. Albert Einstein (1879-1955)

Komentarz